Logo
Office of the Superintendent Board of Education What's to Eat? Transportation From Mrs. Jordan, School Nurse From Mrs. Stroman, School Social Worker Harassment and Bullying Policies Employment Opportunities
Empowering Parents Parent Resources Recycle for the School District
Staff Resources
From the Principal's Desk Elementary School Junior High School High School SH Cardinals Online Student Services Especially for Seniors Curriculum Guide How Do I Get Into A College or University? Career & Tech Ed Programs
career & technical education @ South Haven Career Cruising CTE Student Categories Articulation Agreements Courses AGRICULTURE Architecture and Construction Arts, AV and Communications
Athletics The Cardinal Way Volleyball Football Basketball Track Softball Student Council Senior Class The Nest Band American Indian Youth Leadership Council FCCLA Fellowship of Christian Athletes FFA JETS National Honor Society Pep Club
Cardinal Club Community Organizations City of South Haven South Haven Alumni

HS Track

State Results

Name

Class

Event

Time - Placing

Men

-

-

 

Braydyn Wilkey

12th

110 m Hurdles

16.27/16.07 - 3rd place

Dallas Anderson

12th

110 m Hurdles

17.40 - 13th place

 

 

 

 

Women

-

-

 

Jennifer Grado-Leon

12th

100 M

13.21 - 10th place

Riley, Rachel, Kendall, Jennifer

-

4x100 M Relay

54.62 - 15th place

Preparing for State

 

You must place in the top 4 at Regionals to make it to the State track meet.  We talked to some of the participants about what events they were going to be in and what they thought their best shot at state was.  We wish them, and all the Regional tracksters luck as they prepare for the Regional and State meets.


 

Kendall Ray- Regionals in 4x100, Javelin, and Shot Put. Wants to go to state in all events

 

Lane Browning- Regionals in 4x400 M Relay, 4x100 M Relay, and 4x800 M Relay. Wants to go to state in Javelin

 

Braydyn Wilkey- Regionals in 110 Hurdles, 300 Hurdles, 4x100 M Relay, and Long Jump. Wants to go to state in all events

 

Jenni Grado-Leon- Regionals in Long Jump, Triple Jump, 4x100 M Relay, and 100 M. Wants to compete in all events at state.

 

Dallas Anderson- Regionals in 110 Hurdles, 300 Hurdles, 4x100 M Relay, and 4x400 M Relay. Wants to go to state in hurdles and 4x100 M Relay.

Men 4th and Women 5th at League Track

Name

Event

Placing & Time or Distance

Mens

 

4th w/66 points

Rustin Blaylock

800 M

2nd 2:16.37

Rustin Blaylock

Triple Jump

7th, 34’1”

Braydyn Wilkey

110 Hurdles

1st, 16.58

Braydyn Wilkey

300 Hurdles

3rd, 45.67

Braydyn Wilkey

Javelin

7th, 109’9”

Dallas Anderson

300 Hurdles

2nd, 45.17

Dallas Anderson

110 Hurdles

2nd, 17.50

Lane Browning

Shot Put

7th, 34’4.5”

Lane Browning

Javelin

1st, 131’8”

Garrett Bacon

100 M

7th, 13.00

4x400 M Relay

Rustin, Lucas, Slade, Dallas

4th, 3:54.44

4x100 M Relay

Lucas, Lane, Dallas, Braydyn

2nd, 47.57

Women

 

5th w/50 points

Jenni Grado-Leon

100 M

1st, 13.28

Jenni Grado-Leon

Triple Jump

3rd, 32’1”

Jenni Grado-Leon

Long Jump

5th, 14’3.5

Megan Giger

Javelin

6th, 84’8”

Kendall Ray

Shot Put

6th, 27’2”

Kendall Ray

Javelin

3rd, 89’5.5

Riley Matlock

Triple Jump

7th, 28’9”

Riley Matlock

100M

7th,14.64

Rachel Turek

400 M

5th, 1:10.76

Rachel Turek

Discuss

3rd, 83’1”

4x100 M Relay

Riley, Rachel, Kendall, Jennifer

1st, 54.54

HS Track at Norwich May 1

Name

Event

Time or Distance and Place

Men

-

38 Points, 8th

Rustin Blaylock

800 M

2:14.21, 3rd

Braydyn Wilkey

110 M Hurdles

16.58, 1st

Lane Browning

Long Jump

17’4’’, 4th

Lane Browning

Javelin

134’6’’, 4th

Rustin Blaylock, Lucas Cully, Lane Browning, Braydyn Wilkey

4x400 M Relay

3:58.12, 2nd

Rustin Blaylock, Lucas Cully, Lane Browning, Braydyn Wilkey

4x100 M Relay

48.69, 3rd

Jennifer Grado-Leon

100 M

13.17, 1st

Jennifer Grado-Leon

Triple Jump

31’4.75’’, 1st

Jennifer Grado-Leon

Long Jump

15’, 2nd

Kendall Ray

Javelin

89’7’’, 3rd

Kendall Ray

Shot Put

28’1.5’’, 3rd

Kendall Ray

100 M Hurdles

18.92, 4th

Megan Giger

Javelin

88’10.5’’, 4th

Megan Giger

1600 M

6:52.36, 3rd

Riley Matlock

Triple Jump

28’5.25’’, 6th

Riley Matlock

100 M

14.70, 5th

Riley Matlock

Long Jump

14’4’’, 3rd

HS Track at Wellington 4/28

Name

Grade

Event

Time or Distance and Place

Rustin Blaylock

10th

800 M

2:16.72, 2nd

Dallas Anderson

12th

110 M Hurdles

17.36, 3rd

Dallas Anderson

12th

300 M Hurdles

46.21, 5th

Braydyn Wilkey

12th

110  Hurdles

16.82, 2nd

Rustin Blaylock, Garrett Bacon, Lane Browning, Dallas Anderson

-

4x400 M Relay

3:49.67, 4th

Garrett Bacon, Lane Browning, Dallas Anderson, Braydyn Wilkey

-

4x100 M Relay

47.67, 3rd

Jennifer Grado-Leon

12th

100 M

13.14, 2nd

Jennifer Grado-Leon

12th

Triple Jump

33’9’’, 2nd

Jennifer Grado-Leon

12th

Long Jump

15’9.75’’, 2nd

Kendall Ray

11th

Javelin

91’6’’, 5th

Kendall Ray

11th

Shot Put

29’2.75’’, 7th

Megan Giger

11th

Javelin

86’8’’, 7th

Riley Matlock

9th

Triple Jump

29’1.5’’,8th

Riley Matlock, Rachel Turek, Kendall Ray, Jennifer Grado-Leon

-

4x100 M Relay

55.06, 4th

April 25 at Central

Name

Grade

Event

Time or Distance and Place

Men

-

-

28 Points, 8th

Rustin Blaylock

10th

Pole Vault

8’6’’, 4th

Dallas Anderson

12th

200 M Hurdles

44.17, 2nd

Dallas Anderson

12th

100 M

12.15, 4th

Lane Browning

12th

Javelin

127’7’’, 3rd

Rustin Blaylock, Garrett Bacon, Lane Browning, Dallas Anderson

Group

4x400 M

3.55.86, 3rd

Women

-

-

45 Points, 6th

Jennifer Grado-Leon

12th

100 M

13.58, 1st

Jennifer Grado-Leon

12th

200 M

28.09, 3rd

Jennifer Grado-Leon

12th

Triple Jump

32’3’’, 2nd

Jennifer Grado-Leon

12th

Long Jump

15’4’’, 2nd

Riley Matlock

9th

Long Jump

14’5’’, 5th

Rachel Turek

9th

Discus

77’9’’, 5th

Rachel Turek

9th

Long Jump

14’2’’, 7th

Rachel Turek

9th

400 M

1:10.64, 4th

Kendall Ray

11th

Javelin

83’7’’, 6th

High School Track Results @ South Barber April 11

 

Boys

Team

11th

20 points

Women

Team

8th

27 points

Braydyn Wilkey

110 M Hurdles

1st

16.93

Bradyn Wilkey

Long Jump

4th

18’6.5

Dallas Anderson

110 M Hurdles

3rd

17.11

Jennifer Grando-Leon

100 M

2nd

13.42

Jennifer Grando-Leon

200 M

4th

28.62

Jennifer Grando-Leon

Triple Jump

1st

31’4

Jennifer Grando-Leon

Long Jump

4th

14’6.25

Megan Giger

Javilin

6th

87’8”

High School Track Results @ Oxford, March 31

Name

Grade(s)

Event

Time or Distance and Place

Rustin Blaylock

Sophomore

1600 M

5:30.69, 4th

Rustin Blaylock

Sophomore

Pole Vault

9’6”, 5th

Braydyn Wilkey

Senior

110 M Hurdles

16.98, 1st

Braydyn Wilkey

Senior

Long Jump

18’7.75”, 3rd

Dallas Anderson

Senior

110 M Hurdles

17.46, 2nd

Dallas Anderson

Senior

Javelin

106’0”, 7th

Lane Browning

Senior

Long Jump

17’9.5’’, 5th

Garrett Bacon, Lane Browning, Dallas Anderson, Braydyn Wilkey

Junior, Senior, Senior, Senior

4x100 M Relay

48.44, 1st

Dallas Anderson, Lucas Cully, Lane Browning, Braydyn Wilkey

Senior, Junior, Senior, Senior

4x400 M Relay

3:56;68, 1st

Jennifer Grado-Leon

Senior

100 M

13.41, 1st

Jennifer Grado-Leon

Senior

200 M

28.63, 3rd

Jennifer Grado-Leon

Senior

Triple Jump

31’10’’, 2nd

Kendall Ray

Junior

Shot Put

27’7’’, 6th

Kendall Ray

Junior

Javelin

72’9’’, 6th

Megan Giger

Junior

1600 M

6:40.34, 2nd

Megan Giger

Junior

Javelin

8’15’’, 3rd

JeanaMae Haskins, Riley Matlock, Rachel Turek, Jennifer Grado-Leon

Junior, Freshman, Freshman, Senior

4x100 M Relay

56.29, 2nd

Riley Matlock, Kendall Ray, JeanaMae Haskins, Rachel Turek

Freshman, Junior, Junior, Freshman

4x400 M Relay

4:58.28, 4th

Overall

Boys- 4th- 54 Points

Girls- 6th- 44 Points

2017 Schedule

DATE OPPONENT / LOCATION TIME
     
Fri., March 31 Oxford 3:30 pm
     
Tues., April 11 South Barber @ Kiowa 3:00 pm
     
Tues., April 18 Caldwell 3:00 pm
     
Fri., April 21 Norwich 3:00 pm
     
Tues., April 25 Central @ Burden 3:00 pm
     
Thurs., April 27 Wellington 3:15 pm
     
Thurs., May 4 Crosley Inv. @ Pretty Prairie 3:00 pm
     
Fri., May 12 SCBL @ Burden 3:00 pm
     
Fri., May 19 Regional @ TBD TBD
     
Fri.-Sat., May 26-27 State @ WSU TBD